joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

What motivated Europeans to begin looking to distant lands?
change 0.025 , 0.00003 , 0.00197 to scientific notation
What is Circular Motion?
How did king james 1 important to the survival of the Jamestown settlers
evaluate -a.   a=2.2  need help
What is the lcm of two numbers that have no common factors greater than 1?
can some help me better to remember the map of Europe ?
Calculate the number of moles 2.25 g of Na2CO3  0.800 g of NaOH  17.75 g of Na2SO4
How do you translate "fifty-three plus four times c is as much as 21" in an equation
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side if a square window by finding a square root of the area, why is there only