im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

why did the south secede from the union?
The electric charge that eventually forms lightning is built up due to _____. A. static electricity in the air B. sudden heating of the air C. the movement o
there are 53 oranges in a box that contains a total of 77 pieces of fruit. how many oranges need to be added so that the box contains 84% oranges?
which sentence in this excerpt from leo tolstoy’s the death of ivan ilyich shows that ivan ilyich’s daughter, lisa, does not empathize with her father’s sufferi
The climax of hamlet is ophelia's death.
why was d-day important to the allies?
Sugars and starches are
Study Figure 10-1. The strong nuclear force felt by a single proton in a large nucleus A. is much greater than that felt by a single proton in a small nucleus.
Which description of Henry David Thoreau is accurate? A. the author of many poems about the Founding Fathers that became patriotic songs B. the author o
Find a four digit number which is a perfect square. The last two digits are equal and the first two digits are equal of the number.