sadatrehan443 sadatrehan443
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

A construction company purchased

246 boxes of bolts. Each box costs $8.

How much did the bolts cost the

construction company?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 01-03-2022

Answer:

$ 1,968

Step-by-step explanation:

Boxes purchased = 246

Cost of 1 box = $ 8

Cost of 246 boxes

= 246 × 8

= $ 1,968

Hope it helps ⚜

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-05-2022

given:

total boxes= 246

each box= $8

to find:

the amount the boxes of bolts costed the construction company.

solution:

to find how much the boxes costed the company, just multiply total boxes by the cost of each box.

[tex]246 \times 8[/tex]

[tex] = 1968[/tex]

therefore, the amount the boxes costed the construction company is $1968.

Answer Link

Otras preguntas

a drink bottler needs to fill 20 one-pint bottles, and he has two tanks: one that contains 2 gallons of soda, and a second that contains 3 gallons. Which will h
please help me with this. answer the 2 questions in the picture.
an 18% tip was left on a $26 lunch bill how much was the tip?
FInd an equation of the line that passes through the point (3,-5) and is parallel to 4x=1+2y
40%of the medals won by the United States in the Summer Olympics were gold. what fraction of the medals won the U.S. were gold?
If $f(x)=ax^6-bx^4+x-1$ and $f(2)=5$, then what is the value of $f(-2)$?
what forgen policy consenquences of the iran hostage crisis can still be observed today?
Emergency Need to get to 90! Please answer, this is exterior angle theorem.
if 2/5 divide by 2 1/3 = 6/35, then 6/36 times by 2 1/3 =?
6 - 2x <= 12 or 7 + 2x < -11 a. -10 b. -8 c. -6 d. -4