nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Helpp for number 6 please
Explain why an object can’t contain heat?
Bacteria are tremendously successful unicellular organisms, yet all large organisms are multicellular. Unicellular organisms cannot grow very large because the
Which of the following is true of an ellipse with foci in the same location as the center?
Following the stock market crash in 1929, President Hoover was criticized for
An advantage of using a check rather than cash to make a purchase is that checks are
Which choice shows the proper way to use a semicolon? The Night Sky is not very realistic; nevertheless, it is beautiful. Although The Night Sky is beauti
All of the following words describe early Puritan communities in New England, EXCEPT: A. pious. B. tight-knit. C. strict. D. tolerant.
What is the antecedent for the pronoun "It" in the following passage? The sixth-grade students liked volunteering their time to read to the elderly people in t
Divide the following polynomial using synthetic division, then place the answer in the proper location on the grid. Write answer in descending powers of x. (x^