tessamathhelp3031 tessamathhelp3031
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

Gretta is having a birthday party and is buying pizza for everyone. She buys 32 pizza for 8. 00 dollars. What is the unit rate?

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

.25 cents a pizza

Step-by-step explanation:

divide the 8 dollars by 32 to get 25 cents for the unit price

Answer Link

Otras preguntas

A shirt is on sale for 30%. Off the regular price
50 points! What are answers
Please help!!!! 10 points! :)
Define voltage difference.
Which trait is used to evaluate the writer's awareness of audience? A. sentence fluency B. conventions C. organization D. voice
You belong to a study group that your math instructor assigned you to in the beginning of the semester. Your group's task is to solve several problems every wee
carrie wants to write a fraction that is equivalent to 3/4. describe how carrie can do this and give an example of a fraction that is equivalent to 3/4​
How to do this I don’t understand
Which of the following literary terms is used to identify the reason that the author is writing an essay? A. Position B. Opinion C. Agenda D. Attitude
PLZ HELP!!! Determine if the set of ordered pairs represents a function. Explain why or why not. {(-4, 4), (-2, 2), (0, 0), (-2, -2)}