tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

What happened to President Clinton and his wife, Hillary, in the Whitewater case? A. They served prison time. B. They paid a hefty fine. C. They were cleared
Mias dog weighs 32.6 pounds. Letties dog weighs 3.8 times as much as Mias you. What does Letties dog weigh in pounds?
The process in which sediment is dropped and comes to rest is called
Leo has 100 coins in his piggy bank. All coins are either nickels, or dimes, or quarters. There are as many nickels as dimes and quarters together. How much mon
Properly observing xenia requires which of the following? Select all that apply. A.) offering food and shelter to the traveler B.) treating the host with respec
What to do for men if your lower chest hurts really bad in the store?
Read the passage. "That's fresh air," she [Mary] said. "Lie on your back and draw in long breaths of it. That's what Dickon does when he's lying on the moor. He
"Georgia Families" is a program that is associated with what area of funding? A-Education B- Health Care C-National Guard D-State Government
Soldiers were given ______ not only to ease the pain of their injuries but also to relieve the symptoms of dysentery. heroin steroids methamphetamine morphine
Someone helppppp pleasse