shoto67 shoto67
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

b) A soft-serve ice cream shop charges $0.70 per ounce of ice cream. Ms. Evans bought 3.5 ounces.
How much did she spend?

Respuesta :

romogrady09 romogrady09
  • 04-03-2022

Answer:

2.45

Step-by-step explanation:

0.7 times 3.5 = 2.45

Answer Link

Otras preguntas

frank had a 1.5kg bag of potting soil. he used 420g of soil to pot a plant. how many kilograms of soil are left in a bag?
26. This double number line diagram represents the ratio of peanuts toraisins in trail mix.Peanuts +6+181224Raisins68What is the unit rate for the ratio of pean
9x-12=5x-4 pls help
How can you get answers to questions like in science that are very involved?
find a, b and c. don’t be slow. show the equation and answer for all pls (:
26. This double number line diagram represents the ratio of peanuts toraisins in trail mix.Peanuts +6+181224Raisins68What is the unit rate for the ratio of pean
Is it impossible to increase the cost of an item by less than 1%
Write the coordinates of the vertices after a transition 5 units right S= U= T=
Translate the sentence into an equation. Seven times the sum of a number and 6 is equal to 5. Use the variable b for the unknown number.
Write the coordinates of the vertices after a transition 5 units right S= U= T=