harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

hat is a static character? a character who changes as the story progresses a character who has only one or two personality traits a character who has several pe
if $15 % of $375,how much is 5%
is the underlined word a direct object or an indirect object? take that dog and those puppies out of here! underlined word: puppies a. direct object b. indirect
is the underlined verb in the sentence a linking verb or an action verb? i bought some books at the yard sale yesterday. a. action verb b. linking verb
Farmer Fred went to market to sell 51 animals. He sold each pig for $10, each cow for $20 and each chicken for $5. Happy and exhausted he returned home with $50
qué es "la natilla"?
a temperature of 35f is equal to ____ kelvin.
which of these is not an organism a.tree b. human c . bacteria d. virus
Apart from its length, what else makes a short story different from a novel? A) A short story does not have the five phases in a plot diagram; only a novel does
Calculate the area of the figure. Assume that all angles are right angles.