agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

What opinion might a British soldier have had about the Boston Massacre?
How might the Tiber River have been helpful to the development of Rome
What were the defining aspects of neoclassical art?
Match the simple machine with the correct definition.1.___pulley                                                                 2.___wedge 3.___first- class l
PLEASE HELP Solve. 5x+2/2 = 2x - 1 X = ________ ?
How are global issues and human geography potentially connected?
Given the equation:X + Cl2 --> C2H5Cl + HCl Which molecule is represented by X? (1) C2H4 (3) C3H6 (2) C2H6 (4) C3H8
Where is the center of the earth.
Find a counterexample to disprove the statement "The Associative Property is true for division."
The vapor pressure of a liquid is 0.92 atm at 60°C. The normal boiling point of the liquid could be(1) 35°C (3) 55°C(2) 45°C (4) 65°C