samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

brainiest to whoever right plz
Let x = a and x = b be the solutions to the equation below. What is the value of - |a+b|?(7x-14)(3x+9) = 0A) 1B) -1C) 5D) -5​
Write -3 2/5 as a decimal number
Tell me something about physical health ?
15. Create Write a real-world problem that can be solved by modeling integer operations on the number line.
Write an equation and solve. Maxine needs to rent a car for a week. She has $300 to cover the rental. If the car costs $35 a day and $0.25 a mile, how many mil
Why do you think baseball is referred to as "America's Pastime?" A. Because its enormous popularity as a spectator sport B. Because the founding fathers' like t
What 14 represents in the expression
Simplify the expression: 2/3 divided by -4 minus (1/6 - 8/6)​
Temperatures expressed in the Kelvin scale are _______ higher than temperatures in the Celsius scale.