777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

Given m 1 n, find the value of x. m n (4x+8)° 72°
findvthe volume of the cylinder below to the nearest cubic foot.
The magnetic force on a charged particle moving in a magnetic field _______________.Group of answer choicesis zero if the particle moves perpendicular to the fi
Raina got a prepaid debit card with $30 on it .For her first purchase with the card ,she bought some bulk ribbon at a craft store. The price of the ribbon was 6
Find the area of the circle if the square has an area of 900 in.² to give your answer in terms of
I need help with this. can you help me find the answer please?
FACTS:In 2010, the glacier was 1000 meters in length; it had retreated 255 meters in 15 years.Questions:1. Calculate the average annual rate of retreat of the g
A giant panda gave birth to her baby at a zoo. The baby panda weighed 100 grams. At its health exam 51 days later the baby weighed 2.17 kilograms. How much weig
darnell and donovan are both trying to calculate the area of an obuste trangle examine their calculations below who is correct and why
On a unit circle, the terminal point of 0 is (1,0). What is tan 0?A. 1B. 0C. 1/2D. undefined