katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

BRAINLIEST GOES TO 1ST PERSON. Do a 2paragraph writeup on thr theme fantasy and freedom and how its connects to a unicorn.​
Write a poem on the beauty of nature with rhyme and imagery
Can anyone Help please??
Someone helpppp! I can't fill these in because I couldn't find the answer in the powerpoint! Its about Motion and Speed.
whoever answers this correctly gets brainliest
What is the product of (7/8) X (-16)?​
-24x+8y ≥-48 slope intercept form
1. Based on the timeline, describe the progress of the war between 1914 and 1917 2. What effect did the United States’ entrance into the war have? 20 points +
how much force ks required.to.keep 780 n box moving at constant velocityu across.the floor if friction force betwern the bix and the floor is 160 N
Which element of an original work can be changed in an adaptation? Theme. Story. Setting. Main idea.