nalibud69
nalibud69 nalibud69
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Dalton got 15 notebooks for $1.75 each and 1 marker for $1.59.

Respuesta :

mmian
mmian mmian
  • 02-06-2022

Answer:

15 x 1.75 + 1.59

Step-by-step explanation:

Dalton spent $26.25 on the notebooks, along with $1.59 for one marker; adding up to a $27.84 total.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-06-2022

Answer:

$27.84

Step-by-step explanation:

Given :

⇒ 15 notebooks for $1.75 each

⇒ 1 marker for $1.59

==============================================================

Solving :

⇒ Total cost = 15 × 1.75 + 1.59

⇒ Total cost = 26.25 + 1.59

⇒ Total cost = $27.84

Answer Link

Otras preguntas

what is an repeated decimal equivalency to the fraction 8/9
A meal of a chicken sandwich and some pasta salad had 150 grams of carbohydrates. The pasta salad had 30 grams more than twice the grams of carbohydrates in the
You purchase a total of 45 shares of stocks from 3 different companies. You purchase twice as many shares of company c stock as you do company a. Company a stoc
Solve by completing the square X squared -6x+8=0
g5-h3 if g=2 and h=7 solve expression
On a map, 1 inch represents 1,000 miles. If the area of a country is actually 16 million square miles, what is the area of the country’s representation on the
Population density is the number of people per unit of area. What is the population density of a state that has 1627260 people in 1490 square miles? Round to th
rename the number 25,600 = hundreds
60 is 10 times as much as what?60 is 1/10 of what?
how does making a model help scientist observe?? HELPP PLEASEEE