ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

How many solutions does the equation 22 = 81 have? Why does the equation have this many solutions? Help me plzzzz
Stephenson Company's computer system recently crashed, erasing much of the company's financial data. The following accounting information was discovered soon af
Which of the following choices is not evidence supporting the theory of plate tectonics?
area of a equalatiral triangle with 1 cm on each side
the angle that the incident ray makes with the normal at the point of incidence.
Explain what the point (20,160) represents in the context of the situation? Check all boxes that apply A. 160 shirts cost $20 B. 20 shirts cost $160 C. 20,160 s
write 5 sentences in spanish using interjections talking about your musical preferences. use the present subjunctive to express emotions, feelings, and opinions
PLEASE HELP I NEED THIS DONE VERY FADT PLZZZ
the value of x is: 4 6 3 5 2
pls HELP I'LL MARK BRAINLEST