a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

When Jack got out of school at 3:00 pm the temperature was -2 F. By 8:00 pm the temperature was -12 F. A radio announcer reported that it was getting warmer. Is
The band director of Eagle Rock High School asks her students to have a carwash as a fundraiser. They are going to charge $7.50 per car. The graph that represen
Compare activators to repressors.
Give three examples of exercises that demonstrate each of the following terms: Coordination Agility Balance
hunter is making a list of phyiscal and chemical properties
Heeellllpppp ASAP ......
pls help this is due soon
I need help I’m timed what is the y- intercept of the linear function? y= 1/2 x + 4
A boat traveled 300 miles in 15 hours. What rate did the boat travel in miles per hour? 1. 2 2. 20 3. 30 4. 285
Which of these describes third-person omniscient point of view? The narrator uses the pronouns I, me, and my to refer to himself or herself. The narrator reveal