cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

WHAT DID SOME CULTRUE GROUPS OF THE SOUTHWEST CALL THEIR HOMES
I NEED HELP PLS PLS PLS MEAN OR MEDIAN IQR OR MAD
Karim Corp. requires a minimum $8,000 cash balance. Loans taken to meet this requirement cost 1% interest per month (paid monthly). Any excess cash is used to r
What is the quotient of (x^3+3x^2+5x+3) divided by (x+1)
What does Benvolio suggest Romeo should do? Why? this is in act 3
Answer for 100 points! If you answer as a joke or dont even answer at all, I will report your answer, your points will be removed, and you wont have brainliest.
Kirby is packing granola bars for a field trip. He already packed 2 bags with 5 granola bars in each bag. He has 10 more granola bars to pack. How many granola
Round to the nearest cent $1.6845
Fashion Jewelers uses the perpetual inventory system. On April 2, Fashion sold goods with a cost of $5,500 for $14,000 with terms of 4/15, n/30. On April 4, the
Read the excerpt from Warriors Don't Cry. What is the central idea of the excerpt? The minister was urging us to pray for Governor Faubus and do whatever was n