ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

Help help help help help
Annabelle has been a heavy drinker for years. her behavior reflects confusion, loss of muscle coordination and unintelligible speech. such behavior is probably
Which sentence best translates "They don't eat it"? A. No lo comes. B. No lo comemos. C. No lo comen. D. No lo van a comer.
Strong women don't play victim don't make themselves look pitiful and don't point fingers they stand and they deal - Explain what it means?
a student noticed that in a list of 5 integers, the mean,median and mode were consecutive integers in ascending order. what is the largest range possible for th
Which 1960s band is regarded as being responsible for launching rock ‘n’ roll into the mainstream? True or false
Nosotros ________ escuchando la radio. A. estamos B. son C. están D. somos
Only number 4 part A and B pls help now
What is the major difference between one-party and two-party systems?
A bag contains 18 blocks numbered from 1 to 18. two blocks are selected from the bag at the same time. let event e = the two numbers differ by 11. how many outc