elsiesierra1 elsiesierra1
  • 04-01-2023
  • Mathematics
contestada

At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?

Respuesta :

jpshindell13
jpshindell13 jpshindell13
  • 04-01-2023

Answer:

A bag of almonds that weighs 1.6 ounces will cost $0.51 x 1.6 = ${data-answer}lt;<0.51*1.6=0.816>>0.816.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Chad drove 168 miles in 3 hours. How many miles per hour did chad drive ?
these two boxes have the same volume
What would the graph of y=3/4x-7/8 look like? A. a straight line B. a parabola C. a curve D. none of the above
At his comic book store, korey's comics, korey sells approximately $3,250 in comic books each month. but as a comic book dealer, korey only pays $1,285 for thes
What is the slope of the line segment? A graph is shown. The values on the x axis are 0, 1, 2, 3, 4, and 5. The values on the y axis are 0, 3, 6, 9, 12, and 15
I need help with my living environment questions!!!
where did the allied leaders believe they had to defeat the axis before they could invade southern europe?
Stone Mountain, found in North Georgia, has a unique history. It was formed of magma that hardened underground. This formation is called a pluton. Over millions
How does the Brown case relate to the concept of federalism? A. They both revolved around the idea of discrimination. B. They both centered on the question of
If an atom has an atomic mass of 16 and it has 8 neutrons what is it's atomic number