Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 lb of peanuts costs $8.00 how much would 3 lb cost?

Respuesta :

EdgyEd EdgyEd
  • 02-03-2017
You would need to find the value of one pound and multiply it times 3. in this case the value is 1.6 dollars. So 1.6 times 3 is equal to 4.8
Answer Link
A01
A01 A01
  • 02-03-2017
probably it will cost $6.00
Answer Link

Otras preguntas

Great Britain and France gave into Hitler's demands for territory at the 1938 Munich Conference because __________. the League of Nations refused to take action
What were NOT factors for wartime economic growth? A.) the need to supply a global army B.) government management of scarce resources C.) full employment D.) th
What is the product of 4x/x-1 and x^2-1/3x-3
Which is an accurate description of Giovanni Caboto, also known as John Cabot? A. the author many scholars suspect wrote most of Shakespeare's plays B. the Fren
Which term refers to a group of human beings whose members identify with one another based on common ancestry and culture? A) clan B) minority C) ethnic group D
if the weight of a package is multiplied by 5/7 the result is 40.5 pounds. Find the weight of the package.
How do organisms get the energy they need?
Which of the following ideas is associated with laissez-faire economics? A.command economy B.free market economy C.mixed market economy D.socialist economy E.tr
Is this expression x+2x+3 equivalent to the expression 3(x+1)
Which of the following would a local Government address? Coining Money New Post Office Theft from a store Changing marriage laws