piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Gravitational force acts on two objects with which of the following? A. mass B. force C. orbit D. speedI will thums up!!!
why did the Allies decide to invade North Africa and italy
how do I find when two quadratic functions are at the same point by using the substitution method. here are the two equations: y=-16x^2+150x+5 and y=54x+5 where
9.34 kL=____________dal.
who won the Super Bowl in 1999
By 1914, which European nation had the most powerful navy?
what is the slope intercept form of 3x-2y=-16 with steps. Please explain.
Which statement about President Kennedy is true? A. He visited the divided city of Berlin and gave a powerful speech about political freedom. B. He only appoint
what is the greatest common factor of 65,143,and 169
The organelle responsible for providing energy to the cell is the Vacuole Mitochondria Golgi Apparatus Nucleus