Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

brazil became a constitutional monarchy and then a republic with relatively little violence. Under which emperor was brazil a successful constitutional monarchy
Find the range of the data sources: 83,77,88,93,97,79,94,80,97,81
Erin is writing about history of sonnets. Which is a fact Erin can include in her history?
Yo ____ la leccion. Fill in the blank with the best verb
Which graph represents the solution set of the inequality x+2 greater than or equal to 6
Select all the correct answers. For which two reasons are video games classified as multimedia?
High-speed stroboscopic photographs show that the head of a 210-g golf club is traveling at 56 m/s just before it strikes a 46-g golf ball at rest on a tee. Aft
under Joseph Stalin, peasants in the Soviet union were forced to​
A white tailed deer can sprint at speeds up to 30 miles per hour. American bison can run at speeds up to 3,520 feet per minute. Which animal is faster and by ho
How does the extended metaphor in Paragraph 3 of the passage affect its meaning?