hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Name three characteristics of the encomienda system.
Read this line from Frankenstein by Mary Shelley: Her victory was announced by an unusual tranquility and gladness of soul which followed the relinquishing of m
If f(x)=2+8, what is f(-1.8)? A. 4 B. 6 C. 10 D. 12
A stem and leaf plot can only have one stem and one set of leaves. True of false
Solve for x: -3(x+3)=-3(x+1)-5
solution set for 6 tan 3x=6
Kathi starts with a number . She adds 3 to her number, then doubles the result. Finally , she subtracts 7. If she ended with 9, what number did she start with ?
Check all that apply. If sec=13/12, then:
In the above figure, if AB = CD, then
Usted (estudiar)______________ Answer for Blank 1: Question 3 (Fill-In-The-Blank Worth 1 points) Ustedes (beber)_____________ Answer for Blank 1: Question 4 (