HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Can anyone help with this question please
choose the correct answer 14: which of the following force follows the inverse square law of distance A: gravitaional force B: electromagnetic force C: both (a)
Hi I need help in this question
What the answer question
The length of a rectangle is (2x-3) and the width is (x+6) which of the following is a representation of area
"Being deeply loved by someone gives you strength, while loving someone deeply gives you courage." What does the quote mean?​
Define the meaning of the phrase entry requrement to higher education institutions and state four reasons why knowing the entry requirements is important
what is the meaning of Rabbi​
Which passage from Frankenstein best illustrates the theme of "the destructive power of revenge"?
How does food production relate to the following topics? Topics: soil pollution, extinction, and habitat loss.