barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

Nick is making bread. He needs 103 cups of flour to make one whole loaf of bread. He has 53 cups of flour. Use the drop-down menus to complete the statements be
Can I get some help please!
A 50 kg crateis being pushed on a horizontal floor at constant velocity. Given that the coefficient of kenitic friction between crate and floor is hk= 0.1, what
Help please someone I need help
Determine (yes or no) whether the given k is zero of f(x)- f(x) = 3x² +17x +10; k = -15
4000 adults in a random sample
There are 1,200 students enrolled in Adams Middle School. According to the graph below show student participations in school activities how many students partic
Naomi plotted the graph below to show the relationship between the temperature of her city and the number of popsicles she sold daily: A scatter plot is shown w
What was an immediate outcome of the fall of the Soviet Union?A. The Cold War ended,B. A new Cold War began between Russia and the United States.C. The Soviet s
4. Which factor doesn't affect the Blood Alcohol Content (BAC)? A. Your body weight B. How much you drink C. How much time passes between each drink D. How phys