kaileyhines kaileyhines
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Jordan has $10.00. If each drawing pen costs $1.49, how many can he buy?

Respuesta :

gymnast564
gymnast564 gymnast564
  • 03-05-2017
1 pen = 1.49   2 pens = 2.98   3 pens = 4.47    4 pens = 5.96   5 pens = 7.45  6 pens = 8.94 and 7 pens =10.43.  So because Jordan only has $10, she/he can but 6 pens and have 1.06 left. Hope this helped.:)
Answer Link
tabishmuhammad
tabishmuhammad tabishmuhammad
  • 03-05-2017
10/1.449 = 6.902311249 
HOWEVER it is hard to buy .902311249 of a drawing pen 
so 
he gets 6 for $8.694 
and 
1.306 in change 
but the cashier has trouble with that 30.6 pennies so is really nice and gives him 
$1.31 in Change
Answer Link

Otras preguntas

Are rational numbers equal to integers
What can prayer do for the one who prays?
What is the slope of the line between (3, −4) and (−2, 1)? (1 point) a 1 b 2 c −2 d −1
What are the advantages of the java.util.Stack implementation of a stack?
Learning specific behaviors by watching others perform them is known as __________.
convert the following degree measure to radian measure 102 degrees
Ask the user for a total food bill and then find the new total after 6% tax and a tip of the users choice (15, 18, 20%) in python.
Please help ASAP. PRE ALGEBRA
A metal cube measures 15 cm on a side and has a density of 6920 kg/m^3. Find the mass in grams.
A small beaker is 1/3 filled with salt water. Another beaker, which has five times the capacity of the small beaker, is 1/4 filled with fresh water. After dumpi