zsghz
zsghz zsghz
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

roberta needs ribbon for a craft project. the ribbon sells for $3.75 per yard. whats the cost in dollars for 48 inches of ribbon ?

Respuesta :

Incense
Incense Incense
  • 03-06-2017
36 inches are in one yard, 48 inches is 1.3 yards, 1.3 multiply by $3.75 would be approximately $4.87
Answer Link

Otras preguntas

what do we call a part of the body with a special function?
What is an improper fraction
The first Europeans to make contact with the Ming dynasty were the a. Portuguese. c. English. b. Spanish. d. French.
I need some simple example of a hardships in a family !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!'!!! !!!!!!!!!!
Jason is saving up to buy a digital camera that cost $490. So far he has saved $175. He would like to buy the camera 3 weeks from now. Write an equation and sol
what might happen if some lysosomal enzymes are absent?
how do you solve 6x minus 2 equals 12x plus 7
Question Middle School Mathematics 5 3 pts Avatar of Grace77 All three trains just arrived at the station. When will they next all arrive at the station at the
The infinitive is the most versatile verb form because it can be used as
Explain why it works to break apart a number by place values to multiply