javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

Why do you think suspenseful stories continue to be popular today? Consider the effect of suspense on readers.
500 POINTS The p53 gene performs what function plz help will mark branliest
whats the capital of california sacramento is the capital
Solve: 2x-3y=21 and -6x+2y=7 PLEASE HELP
PowerPoint creates visuals called A. slides. B. charts. C. images. D. text.
What is upward social mobility? Is it like “rags to riches”?
What must have been true of unicellular organisms evolved into organisms in the domain eukarya apex?
Chronic low-grade inflammation in chronic disease is of interest because
Sing the information on slide 24, explain how dna evidence supports the known biology of the seven cone snails.
please please answer click on image to see full pic