giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Lena bought 10 pounds of potatoes for $5.50 write the cost as cents per pound

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
10 pounds of potatoes for $5.50
one pound = $5.50 / 10 = $0.55

answer

it cost 55 cents per pound
Answer Link
cartersanders cartersanders
  • 02-08-2017
Just set the proportional problem up with the total cost over the total pound 
Answer Link

Otras preguntas

what is the product of x(x 1)? 2x x x2 2x 2x2 x x2 x
a schema is an organized way of viewing the world around you. true or false.
How does Article I of the U.S. Constitution embody the principle of republicanism? It describes the legislative branch, made up of representatives appointed by
George observed a difference in measurements for the same item at different altitudes due to variation in gravity. Which type of scale did he likely use? A) a
true or false: for most queries, the user location changes our understanding of the query and user intent.
submits to the will of Allah is known as what
How do I get an equation from 9x-y=45 but the equation has to equal y
I wanna know if the answers are right
Dan is 4 times as old as Tim. 8 years from now the sum of their ages will be 71. How old are they now
Why did European countries risk so much to find the northwest passage