jyshaylabrookins90 jyshaylabrookins90
  • 02-02-2024
  • Mathematics
contestada

Ryan is saving money to buy a game. The game costs $30, and so far he has saved five-sixths of this cost. How much money has Ryan saved?

Respuesta :

091anshsinha 091anshsinha
  • 02-02-2024

Answer: $25

Step-by-step explanation:

Since he needs a total of $30, and he has saved 5/6, we can make this equation:

Let "m" be the amount of money Ryan has saved.


30*(5/6)=m

30*5=6m

150=6m

m=25

Ryan has saved $25 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following functions has the greatest y-intercept? f(x) x y −3 −27 −2 8 −1 −1 0 0 1 1 2 8 OR g(x) = 4 sin(4x) − 3 a) f(x) b) g(x) c) f(x) and g(x)
A negative △H means an exothermic reaction. True False
help please ! Point Slope Form .
What is the first thing you should do when making an individual decision
Why did people support ERA? Also Why were people against it?
An aquarium tank holds 65 gallons of water how much is in this in liters use the following conversion 1 gallon is 3.8 liters
which statement correctly describes the nucleus of an atom A.Most volume of an atom is taken up by the nucleus B.the charge on the nucleus determines the charge
The cost for 3.25 pounds of coffee beans is $19.14. What is the cost of 1 pound of coffee beans
How do I say "I like to write." in Korean?
Which statement best describes the main idea of "For the Equal Rights Amendment” by Representative Shirley Chisholm?