foresthillfalconone foresthillfalconone
  • 02-03-2024
  • Mathematics
contestada

went into a local shop and bought four items. I paid a total of $7.11. Oddly enough, I noticed that the product of the four prices was also $7.11. How much did I pay for each of the four items?

Respuesta :

wrightdevin279
wrightdevin279 wrightdevin279
  • 02-03-2024

Answer: $1.77

Step-by-step explanation:

This ones a simple one if you use a calculator,

Grab 7.11 and then divide by 4 (7.11÷4), it makes 1.7775 (If you use a calculator)

1.7775 simplified into money would be $1.77

Answer Link

Otras preguntas

Julie is digging a square area in her backyard a for a vegtable garden. If the area is 52 square feet, what is the approximate length of one of her garden? (a)
How can I finish this Report on my summer? Any tips/edits??
Record the product 51 times 77
8th question science question. Need an answer ASAP.
Which basic geometric term is often represented by a sheet of paper? A. Plane B. Line C. Point D. Ray
During the day, the temperature in Nome, Alaska rose 35 degrees. The low temperature for that day is -22 degrees. What was the high temperature for that day?
HELP PLEASE!! A conjecture and the two-column proof used to prove the conjecture are shown. Drag an expression or phrase to each box to complete the proof.
Which statement below is not a valid part of this proof?
Which part of a textbook lists alphabetically all topics covered in the book along with their page numbers?
f ( − 1 ) = { 4 x + 1 x < 0 4 x + 2 x ≥ 0