sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Analyze the expression. 4(0.5x – 8) What expression is equivalent to the given expression? 2x – 32 2 x – 32 2x + 8 2 x + 8 8x – 8 8 x – 8 8x + 32
What is an acceptable reason for a new federal bureaucratic organization to be created as an independent executive agency? A. Congress wants to limit the presid
recommend two practical ways by which the media could be made accountable for the manner they report news​
−13d+6≤45 Solve the inequality
when consumers decide when to buy a product at a certain price, what are they determining
help pls i'll give brainliest and 20 pts just help
Factor out the following: -x^5+9x^3
suppose the population of a certain city has been doubling every 30 years and the population was 48,000 in 1900. what will the population be in 2020?
Liam sells artwork for $135.00 per piece. Determine how many pieces of art Liam needs to sell to break even if the variable cost per piece of art is $21.45 and
a regular polygon has 33 sides find the size of each interior angle