shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

the product of -5 and a number is at least -40 What algebraic inequality represents the phrase and what are the solutions?
Convert 10 °C to degrees Fahrenheit ​
Is figure B a scale copy of Figure A ?? Yes Or No
Help me pleaseeeee!!!
5. "Twenty-seven less than twice a number is -1.”
I need help with letter A
mark wants to build a concrete patio that will be 9 yards by 11 yards . it will cost $4.00 per square yard to build . what will be the cost of the patio
The pool table has a height of 7ft. Side one is 18ft and side two is 17 ft. What is the area and perimeter?
Why was the US military sent to Sioux territory?
Select the sets of angles that could be the interior angle measures of a triangle. 85°, 43°, and 52° 90°, 37°, and 51° 37°, 65°, and 78° 120°, 12°, and 40° 162°