khloeisagenuis khloeisagenuis
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Janice spent $54 to buy some pairs of pants each pair of pants cost the same whole dollar amount how many pairs of pants could she have bought

Respuesta :

lisagresser lisagresser
  • 02-10-2017
Think of factor pairs. She could buy 1 pair for $54, 54 pairs for $1, 2 pairs for $27, 27 pairs for $2, 3 pairs for $18, 18 for $3, 6 pairs for $9, or 9 pairs for $6
Answer Link

Otras preguntas

219 students went on a field trip. Four buses were filled and 27 students traveled in cars. How many students were in each bus?
A =x+y/2, solve for y
The average person loses about 8×10 to the first power strains of hair of hair each day about how many strains of hair would the average person lose in nine day
in a market economy, decision about which goods are produced are based on
Multiply (62 - 4z + 1)(8 - 37). 18 Z-60 Z + 35 2-8 0-18 2 +60 7-35 z+8 487 - 18 Z+8 067-72+9
How does a person overcome adversity?
Which would the phrase "the difference between a number and 2" look like as a variable expression? x−2 2x−2 2x + 2 2 + x
3. Evaluate Please help
Paula completely covered a square wall using 87.5 ft2 of wallpaper without any overlap. Which measurement is closest to the side length of this wall in feet?
Write the equation of the line in slope intercept form that passes through the given point and satisfies the given condition. (-3,-5); parallel to y=-4x+1