diyahfloyd1 diyahfloyd1
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96 . How much does it cost per pound ?

Respuesta :

kaylajay kaylajay
  • 02-10-2017
1.96 divided by 4 is 48.5 cents round it to get 49 cents
so 49 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following would reduce wind erosion? limiting irrigation cutting down trees planting vegetation clearing away dead leaves
The standard on which the atomic mass unit is based is the mass of a (1 point)proton. neutron. chlorine-35 atom. carbon-12 atom.
With which genre of literature is Stephen Crane associated? a. Greek tragedy c. idealism b. romanticism d. naturalism
Increased interest in cultural diversity can be attributed to all of the following except __________. a. personal travel b. advances in communication c. natu
Lifestyle choices are usually an important factor in the development of heart disease. a. True b. False
Which countries occupy the Scandinavian Peninsula? Denmark Iceland Norway Sweden
Brain development leads an infant to undergo ____________, which occurs as unused neural connections weaken and disappear. Please select the best answer from th
The media sometimes use fear to motivate the masses to do something or act in a certain way. a. True b. False
Which of the following vertebrates are ectothermic? a.hummingbirds b.newts c.kangaroos d.horses
Which of the following flowers should never be refrigerated? A. Anthuriums B. Anemones C. Statices D. Gladioli