ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following does a business setting call for? formal language avoiding slang a detached tone professionalism all of the above all of the above except
Name one state that borders Canada
There were 13 original states. Name three.
what are the functions of Holloware
what are the functions of Holloware
Given the balanced equation representing a reaction: O2 --> O + O What occurs during this reaction? (1) Energy is absorbed as bonds are brok
Given the balanced equation representing reaction: N2 + energy ==> N + N Which statement describes this reaction? ( I) Bonds are broken, and the reaction is
If both the President and the Vice President can no longer serve, who becomes President?
The coefficients in a balanced chemical equation represent (l ) the mass ratios of the substances in the reaction (2) the mole ratios of the substances in the r
What type of formula represents the simplest whole number ratio of atoms of the elements in a compound? (1) molecular formula (2) condensed formula (3) empiric