peytonburkerock
peytonburkerock peytonburkerock
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. Lee says she will pay $146 for 7 pennants. Is her answer reasonable? Explain.

Respuesta :

DatsaForgoten
DatsaForgoten DatsaForgoten
  • 03-10-2017
im going to say no because 18 multiplied by 7 is equal to 126 when Ms. Lee is buying the pennants for 146
Answer Link
Mhanson20000
Mhanson20000 Mhanson20000
  • 03-10-2017
yes, because 18 times 7 = 126. so she will still have $20 left over.
Answer Link

Otras preguntas

How did Christianity contribute to the fall of Axum and its economy? Axum had to isolate itself from the Islamic countries that surrounded it. Axum could not af
what are chromosomes made of? a. Gametes b. Carbohydrates c. DNA d. Tetrads
Mrs.jones is describing a function to her students.she says the output is equal to seven less than twice the input.which of the following equations models this
Describe some of the common health conditions associated with air pollution?
The highlighted word is a/an ________. Persevering is highlighted A) participle B) coordinating conjunction C) gerund D) modal
Describe some of the common health conditions associated with air pollution?
preventing the outbreak of a new war is the purpose of who
Find the midpoint of the line segment whose endpoints are (0, 1/2) and (0, 3/4). (0, 2/3) (0, 5/8) (0, 1 1/4)
Which of the following is not considered a COPD related disease? a. Bronchiectasis b. Bronchial asthma c. Bronchitis d. Bronchial hypotension
What does monophonic mean in a sentence? a. Fear of being alone b. Fear of marriage c. Fear of government d. Fear of conflict