kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Somebody dont just tell me the answer but tell me the steps so that i can prove my answer.
what is the best method to avoid getting spyware on a machine
4x²+4x-24 step by step
If the drug is taken twice a day and costs $234.50 for 60 pills, what is the cost to prevent 1 event if the NNT is 10?
The Outsiders Do you think Ponyboy really wants to fight and participate in the rumble that’s going to happen between the Socs and the Greasers? Why or why not
A chemist wants to prepare a stock solution of H2SO4 so the samples of 20ml will produce a solution with concentration of 0.5M when added to 100ml of water. Wha
The velocity of a free falling ball at different time intervals on unknown planet is shown in Figure 1.24.Answer all of the following questions based on the ima
A triangle has an angle that measures 70°. The other two angles are in a ratio of 2:9. What are the measures of those two angles?
Mr. Ramos's monthly mileage allowance for a company car is 750 miles. He drove 8 miles per day for 10 days, then went on a 3-day trip. The table shows the dista
Guía para el análisis de la novela el regreso de Justin