loomer101 loomer101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of paper towels for 77.92 or a 12-pack for 11.64. Which is a better buy?

Respuesta :

SignoraPenguino
SignoraPenguino SignoraPenguino
  • 03-11-2017
First, you would need to create equations to figure out how much a single roll of paper towel would cost from each pack. 
8-pack: $7.92 ÷ 8 = $0.99
12-pack: $11.64 ÷ 12 = $0.97

Now, all you would have to do is subtract to find the difference. 
$0.99 - $0.97 = $0.02

The 12-pack is 2 cents cheaper per roll than an 8-pack. The 12-pack would be a better deal. 

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

A wave's frequency is 2Hz and its wavelength is 4 m. What is the wave's speed?
There are several types of tissues found in plants. Two examples are ________ tissue and _______ tissue
What would seasons be like if the revolution around the sun took 2 years
what did sr isaac newton contribute to scientific thinking and knowledge
What organelles could you find in lettuce cells but not mouse cells?
how do you make 28/6 in to a mixed fraction in simplest form
what was the third part of james k. polks war plan
A bookmark is shaped like a rectangle with a semicircle attached at both ends. The rectangle is 12 cm long and 4 cm wide. The diameter of each semicircle is the
which fraction is closer to 1 than 0
Is this an even or odd function? f(x)=5-3x