ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

What is the median of 12 and 15?
Who sold land to the Quakers in New Jersey? Lord John Berkeley Lord Baltimore James, Duke of York
The unification of Italy and Germany was masterminded by strong leaders who relied on (realpolitik - popular sovereignty - liberalism). The main leaders were Ot
13x + 6y = -30 x - 2y= -4 which ordered pair is the best estimate for the solution to the system? A. (-2.5, 0.25) B. (-1.25, 1.75) C. (0.75, -3.25) D. (-2.5, 0.
9. Por qué quiere cambiar un cheque de viajero Julio?
Which environmental conditions are MOST likely to increase the speed of chemical weathering? A) cold and wet B) warm and dry C) cold and dry D) warm and
Explain the major differences between bohr's models of the atom and the modern model
How to write an introduction paragraph for an essay?
If you were going to visit the source of the "land of trembling earth where would you go in georgia
The use of human growth hormone can lead to muscle growth, but it can also cause which of the following conditions? A. Insomnia and abnormal heart rhythm