herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

A shot of whiskey will get you drunk faster than a can of beer. A. True B. False
Which of the following are ways of acquiring U.S. citizenship at birth due to the jus soli, or law of the soil? Select all that apply.
Please help I will reward brainly!!! Need done ASAP
The sun's ultraviolet rays can couse skin damage including sunburn and even skin
What is the vegetation of the Amazon rainforest ????
it take 7 oz of cheese to make a burrito and 9 ounces for a taco if you wanted 8 burritos and one taco how many ounces of cheese would you need
Why do you think suspenseful stories continue to be popular today? Consider the effect of suspense on readers.
you bought 4 bananas and 5 apples at the store for $2.50 the next day you bought 10 bananas and 3 apples at the store for $3.40. The bananas and apples had the
Mutation is a relatively unimportant source of variation and is not the foundation for evolution. a. True b. False
Which of the following are solutions to the equation below? Check all that apply. x2 + x - 20 = 0