herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

The epidermal tissue of a plant prevents _________.
Factorise fully. X^2 +6x+5
How much does the element Radon cost per pound
Mr. Derbyshire makes a business trip from his house to loganville in 2 hours. One hour later, he returns home in traffic at a rate 20mph less than his rate goin
How can you show your work with the numbers 400 ,15,and 6 to get the answer 160
The chief reason given by Woodrow Wilson for requesting a declaration of war against Germany in 1917 was the (A) refusal of Germany to accept the Fourteen Point
divide 33photos into two gruops so the ratio is 4to 7
what is x multipied by -x
The chief reason given by Woodrow Wilson for requesting a declaration of war against Germany in 1917 was the (A) refusal of Germany to accept the Fourteen Point
solve this literal equation2x=4a+2b