nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Which modern country has undergone the most dramatic territorial changes between 1648 and the present A. Spain B. Ireland C. France D. Germany
What is the relationship between area, force, and pressure? what is the relationship between area, force, and pressure? pressure is inversely proportional to fo
In the story to build a fire what is the main character's name
What is the median of the data set? {50, 54, 62, 48, 49, 52}
Which of the following inspired the ideas expressed in this passage? Men are born and remain free and equal in rights. Social distinctions may be founded only
youare listening to music in your room and you are asked to turn down the volume of your music. when you turn down the volume what will happen to the sound wave
You own a pet-supply store with various category pages on your website, and you've set up a tracking template so you can manage tracking and redirect informatio
Which nation was able to achieve independence from Turkish rule with assistance from Britain, France, and Russia (their actions clearly against the principles
What does written business communication skills include?
The following question refers to “The Medicine Bag.” How do Cheryl’s and Martin’s reactions to Grandpa’s arrival differ? Cheryl is embarrassed, and Martin is