lee134 lee134
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

Melissa bought 18 cupcakes and 2 gallons of fruit punch for her valentine party. If the cupcakes cost .33 each and the punch costs 2.78 a gallon estimated the cost of the fruit punch?

Respuesta :

joaquinjmiller
joaquinjmiller joaquinjmiller
  • 01-12-2017
well if each gallon is $2.78 then the cost should be $5.56 

I hope this helps :3
Answer Link
KuroHarumada
KuroHarumada KuroHarumada
  • 01-12-2017
$5.6 for 2 gallons of Fruit Punch. 
Answer Link

Otras preguntas

What is 1997 from 2014????????????
Can someone please help me ?
What are abiotic factors of the enviroment lynx
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
What is 1997 from 2014????????????
What were some events/things that caused the Great Depression?
Can someone please help me ?
China, Korea, and Japan share cultural similarities in part due to their (1) clashes with Russian imperialists (2) shared river systems (3) contacts through tra
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
how do day and nightat uranus's equator change asthe uranus revolves around the sun?