alexthemathman alexthemathman
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jordan paid 11.20 for 5 pears and 6 peaches. The cost of 3 pears is as much as 2 peaches.

Respuesta :

Cojoxo Cojoxo
  • 02-01-2018
Let pears = x and peaches = y

5x + 6y = 11.20
3x = 2y

3x = 2y so rearrange --> x = 2y/3

Sub that into 5x + 6y = 11.20

5*2y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 18y/3 = 11.20
28y/3 = 11.20
28y = 11.20*3
28y = 33.60
y = 33.60/28 = 1.20 so 1 peach costs 1.20

now use this in 3x = 2y

3x = 2*1.20
3x = 2.40
x = 2.40/3 = 0.80

A pear costs 0.80 and a peach 1.20



Answer Link

Otras preguntas

The manager at Gabriela's Furniture Store is trying to figure out how much to charge for a book shelf that just arrived. The book shelf was bought at a wholesal
the volume of a cube with side length x is V(x)=x^3. The volume of a cylinder with radius x and height 0.5x is shown in the graph. When x=1, which volume is gr
the answer doesn’t have to be long i just really need help
53) The mass of a calcium atom is due primarily to the mass of its A) protons, only B)neutrons, only C)protons and neutrons D) protons and electrons
what is the slope for these two points (-4,2) (-4,0)
What was life in Germany like for the people between 1919 and 1923?
Which statement best describes how waves carry energy?
what is the scientific notation for .00003400?​
y = -=x + 5 for x = 0, 2, 4
Franklin Construction Company build a sidewalk around two sides of a new library, as shown in the figure. what is the area of the sidewalk.​please help