23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

How many marbles do you need to be able to arrange them into the shape of an equilateral triangle with 75 rows
It takes Ricky, traveling at 24 mph, 45 minutes longer to go a certain distance than it takes Maria traveling at 51 mph, Find the distance traveled.
(a)234.3x13 (b) 31.38 X 5 (c) 0.653X 45 (d) 21.45X 10 (e) 25.41X 18 (f) 93.2 X 47 (g) 234.2X 342 (h) 89.4X20 (a)1.1 X 3.0 (b) 2.5 X 1.4 (c) 3.4X 4.6 (d) 2.4X4
The speaker has just made a key point. The global middle class will double in the coming years. However, this new middle class rising out of emerging economies
Warren drives his car 330 miles and has an average of a certain speed. If the average speed had been 3 mph more. he could have traveled 352 miles in the same le
Balance the equation of. _C + _O2 -- _CO
What is the elevation of point B
An atom has 20 electrons. Find out i. It’s atomic numbers and total number of p-electrons ii. The value of azimuthal quantum number (l) and magnetic quantum num
To what extent can we attribute the poor performance of state corporations and their eventual collapse to the economic environment within which they operated?​
Write a polynomial f(x) that satisfies the given conditions. Polynomial of lowest degree with zeros of -2 (multiplicity 3), 3 (multiplicity 1), and with f(0) =