mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is true concerning LUCA? (1) LUCA was a cell. (2) All life on Earth evolved from LUCA. (3) LUCA probably existed probably arou
What is the mean of 87, 93, 86, 90, and 84?
Explain how a species can evolve through natural selection.
By the mid-1700s, the largest city in the colonies was (A) New York (B) Boston (C) Philadelphia (D) Charleston (E) Wilmington, Delaware
which state of matter has the least amount of energy?
What is biogeography and what does it provide?
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
Dominick lives 1 3/4 miles from his school.  If his mother drives him half the way, how far will Dominick have to walk to get to school?
Jim’s allowance is $1.20 per week. Stan’s is 25¢ per day. How long will they have to save, if they save both their allowances together, before they can get a m
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?