winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

How do genes, chromosomes, and dna function in reproduction?
Which renewable energy source is used most?
Please help me topic "rational equation and inequitiesA. Solve each rational equations. Determine the restrictions of the variables. ​
an object spring system moving with simple harmonic otiojn has an amplitude a what is the total energy of the system in terms of k and a only
n the kitchen cupboard, there are three jars containing different items. sugar is to the right of rice and the flour is to the right of the sugar. which one is
if $a$ is the sum of the positive divisors of $500$, what is the sum of the distinct prime divisors of $a$?
the preindustrial age for western civilization lasted from the start of recorded history to about the?
Question 7 of 25 The coefficients corresponding to k = 0, 1, 2, ..., 4 in the expansion of (x + y)² are A. 1, 4, 6, 4, 1 B. 0, 1, 4, 6, 4, 1,0 C. 0, 4, 6, 4, 0
A cedar raft is 2.4 m wide, 0.30 m high, and 3.0 m long. what is the maximum load (in newtons) the raft can support? assume the density of cedar to be 598 kg/m^
What type of shoes are BEST for an art museum visit? A. narrow-toed shoes B. platform shoes C. sneakers D. stiletto heels