johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

If Harry drives 15,000 miles in a year, his vehicle will add ___ pounds of CO2 to the atmosphere.
What economic challenges might a country with few natural resources face?
suppose you have a rectangle with a length 8 cm and width 3 cm. Now suppose the sides are doubled. Find the percent os increase in the perimeter
A doctor measures the flowrate in the ascending aorta and notices that the velocity has dropped substantially since the last measurement. Using your knowledge o
Do you think the Assyrians’ almost exclusive reliance on military power was a good strategy for creating their empire? Why or why not?
Which rights were guaranteed in the Declaration of Independence? A. gun ownership and free speech B. voting and saying whatever you want C. life, liberty, a
If the government buys new firetrucks, the government is participating in which market? firms household factor product
What is one of the main reasons we divide the world into eastern and the western hemisphere rather than it did the northe what is one of the main reasons we div
s=πr^2+πrl solve for l
Y-8/6=7 y minus eight over six equals seven what it y