Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

Simplify 3x−7+2x . . . . .
compare the word alleys and ponies how are they alike how are they different​
Read the passage. Then answer the question that follows. CALPURNIA. A lioness hath whelpèd in the streets, And graves have yawned, and yielded up their dead. Fi
What 5 things cause erosion?
To calculate the area of a rectangle we multiply length by width the length of this rectangle below is 9 inches and the area is 36x-27y square inches what is th
Help with this question plz I need the answer plz help me plz
Use the elimination method to solve the system of equations. 5x - 2y = 9 and 3x + 4y = -5
Help!! With this question Please
Write a hook relating to Romeo and Juliet.
Between x = 2 and x = 3, which function has a greater average rate of change than y = 1/ 3 ^-x ?A) y = 2^x B) y = 5^x-2 C) y = 1 /4 ^-x D) y = 2 /3 ^-x