Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Question 6 of 10 Because of the limitations of early filmmaking, who is left out of the scene in the tomb when Juliet awakens in Barry O'Neil's 1911 version of
Why was the bill of rights written after the us constitution
The magnitude of vector λ a is 5. Find the possible values of λ, if a=(5,12). Brainliest for correct answer. Look at photo.
Why did Quaid-e-azam Muhammad Ali Jinnah produce his 14 points? in 3 paragraphs
solve the system of equations 2y - 3x = -27 5y + 3x = 6 PLEASE EXPLAIN STEPS! (photo included)
please help The table below shows the number of hours that a scientist has been observing bacteria in a petri dish
The formula P = I-E is used to calculate profit. P = Profit I= Income E = Expenses The school bake sale earned $72 in sales and had $125 in expenses. Find the p
Gotten two different answers…is it 18 or 55
The threadlike structures found in the nucleus of each human cell and made up of deoxyribonucleic acid are called.
when did we discover the galilean satellites were ocean worlds